Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Fala uderzeniowa to rodzaj fali akustycznej, która charakteryzuje się nagłym wzrostem ciśnienia i jest skierowana na obszary powodujące przewlekły ból. Terapia przy jej użyciu to nowoczesna, nieinwazyjna i bezpieczna technika stosowana w procesie rehabilitacji, mająca na celu redukcję bólu związanego z wiązadłami, mięśniami, ścięgnami, torebkami stawowymi oraz kośćmi.

Fala uderzeniowa – zastosowanie

Obecnie terapia falą uderzeniową jest używana głównie do leczenia różnych schorzeń, takich jak:

  • Zapalenie ścięgien
  • Ostroga piętowa
  • Łokieć tenisisty, golfisty i kolano skoczka
  • Bóle biodra i barku
  • Naciągnięcie mięśni
  • Stany pourazowe
  • Przewlekła entezopatia
  • Tendopatia i uszkodzenie stożka rotatorów

Zastosowanie fali uderzeniowej w leczeniu schorzeń nadal się rozszerza, zwłaszcza w dziedzinie medycyny sportowej. Czasami nawet może być alternatywą dla operacji chirurgicznej! Okazuje się, że w wielu przypadkach jest to najskuteczniejsza metoda, na przykład w leczeniu łokcia tenisisty i golfisty, ostrogi piętowej, zespołu bolesnego barku czy kolana skoczka.

Jak wygląda zabieg falą uderzeniową?

Aby przeprowadzić zabieg falą uderzeniową, używa się dedykowanych aparatów. Urządzenia te generują ciśnienie w zakresie od 10 do 100 MPa przez około 10 nanosekund. Głowica aparatu jest przykładana do obszaru, który sprawia ból, a fala przenika do ludzkiego ciała na głębokość kilku centymetrów. Zazwyczaj pojedynczy zabieg trwa od 5 do 10 minut. Zazwyczaj wykonuje się od 3 do 5 sesji, które odbywają się co 4 do 7 dni. Jednak częstotliwość i liczba zabiegów są dostosowywane indywidualnie do pacjenta. W zależności od rodzaju choroby stosuje się różne rodzaje fal, częstotliwość impulsów oraz głębokość penetracji fal.

Jakie są zalety terapii falą uderzeniową?

Terapia charakteryzuje się krótkim czasem trwania (niewielką ilością zabiegów), co przyczynia się do szybkiego przywracania sprawności ruchowej. Dodatkowo jest ona pozbawiona efektów ubocznych, a jej działanie przeciwbólowe jest zauważalne. Ponadto, terapia falą uderzeniową ma pozytywny wpływ na wzrost i regenerację naczyń krwionośnych.