Lato kojarzy nam się ze słonecznymi dniami, kiedy rozpiera nas energia i chęć do działania. Nie dla wszystkich jednak czerwiec jest powodem do radości. Alergicy mierzą się z uporczywym katarem, swędzeniem skóry oraz kaszlem. Wszystkie te objawy skutkują obniżeniem nastroju. Czy alergia może prowadzić do zaburzeń zdrowia psychicznego? Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na depresję? Odpowiadamy!
Alergia sezonowa jest związana z wieloma dokuczliwymi objawami. W przypadku niektórych osób symptomy są na tyle silne, że znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Ważne jest, aby ich nie lekceważyć, ponieważ nieleczona alergia może skutkować problemami z psychiką. Dlaczego?
Dla jednych alergia to chwilowy dyskomfort, a innym życie wywraca się do góry nogami, gdyż muszą się jej całkowicie podporządkować. Problem pojawia się wtedy, gdy choroba ciągnie się tygodniami i powoduje:
Umów dziecko na wizytę u alergologa w Bydgoszczy
Złe samopoczucie może mieć wpływ na zdrowie psychiczne. Alergia bowiem jest czynnikiem zwiększającym ryzyko depresji bądź zaburzeń lękowych. Oprócz objawów alergii wpływ na samopoczucie mogą mieć zażywane przez pacjenta leki antyhistaminowe. Najczęstsze skutki uboczne to między innymi:
Jeżeli od kilku tygodni obserwujemy u siebie spadek nastroju oraz inne uciążliwe dolegliwości, należy zgłosić się po pomoc do specjalisty. Gdy u alergika zostanie zdiagnozowana depresja, niezbędne będzie włączenie leków antydepresyjnych. Jest to jednak duże wyzwanie, dlatego niezwykle istotne będzie to, aby psychiatra współpracował z alergologiem. Oprócz farmakologii zwróćmy uwagę na zadbanie o zdrowe odżywianie, odpowiednią ilość snu, aktywność fizyczną oraz ograniczenie kontaktu z alergenem.
Cierpisz od dłuższego czasu na spadek nastroju przez alergię? Zgłoś się po pomoc do psychiatry