Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Ortopeda to ekspert skupiający się na badaniu i leczeniu układu kostnego, jego defektów rozwojowych oraz nieprawidłowości postawy. Z jakimi dolegliwościami udać się do ortopedy? Dowiesz się z naszego artykułu!

Jacy pacjenci udają się do ortopedy?

Pierwszą znaczącą kategorię stanowią interwencje w przypadkach pourazowych, obejmujące terapię skurczów, ograniczeń ruchomości, deformacji i skrócenia kości. Powikłania te, wynikające z przebytych złamań lub urazów wielonarządowych, mogą wymagać chirurgicznej korekcji, zwłaszcza gdy występuje znaczne skrócenie, rotacja, skrzywienie osi długiej kości lub ograniczenie ruchomości stawu.

Czy ortopeda koordynuje rehabilitację?

Kiedy możliwe jest leczenie zachowawcze, ortopeda koordynuje działania rehabilitacyjne, dostosowuje wkładki do obuwia lub specjalne podkładki do siedzenia, wspomagając codzienne funkcjonowanie pacjenta. Istotnym aspektem pracy ortopedy jest także minimalizowanie skutków niepełnosprawności, na przykład poprzez odpowiednią selekcję kuli, chodzika, wózka inwalidzkiego lub, po amputacji kończyny, dostosowaną do potrzeb protezę górnej lub dolnej.

Najczęstsze choroby leczone u ortopedy

Drugą, najliczniejszą grupę pacjentów dorosłych ortopeda stanowi grupa osób ze zwyrodnieniowymi zmianami w kręgosłupie lub dużych stawach. Często występującymi objawami skłaniającymi do wizyty u ortopedy są intensywne bóle, ograniczenia ruchu, ból kulszowy lub inne objawy zespołów korzeniowych, które mogą prowadzić nawet do niedowładu kończyn. W niektórych przypadkach rehabilitacja przynosi pozytywne efekty, chociaż proces ten może być długotrwały. W innych przypadkach konieczne jest poddanie pacjenta operacji, na przykład wszczepienia endoprotezy.

Kiedy udać się do ortopedy?

Wielokrotnie pacjenci decydują się na konsultację z ortopedą dopiero wtedy, gdy dolegliwości, jak na przykład ból czy obrzęk, stają się tak uciążliwe, że utrudniają codzienne funkcjonowanie. Osoby doświadczające urazów, takich jak złamania czy zwichnięcia, również często szukają wsparcia u tego specjalisty.

Warto jednak pamiętać, że posiadamy tylko jedno zdrowie, dlatego zaleca się konsultację z lekarzem w momencie, gdy cokolwiek budzi nasze zaniepokojenie, bez odkładania problemów zdrowotnych na później.