Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Silne, mocne, lśniące włosy są zasługą nie tylko dbania o swój wygląd, ale przede wszystkim świadczą o stanie naszego zdrowia. W ich wzmocnieniu pomóc nam może lekarz dermatolog oraz domowe sposoby pielęgnacyjne. Co należy zrobić, jeżeli borykamy się z problemem cienkich i osłabionych włosów? Zachęcamy do lektury!

Dieta to podstawa

Tak samo, jak w przypadku wszystkich innych organów i części ciała, również kondycja włosów zależy w dużej mierze od diety. Powinna być ona bogata w zdrowe produkty o wysokiej zawartości składników odżywczych, dzięki czemu komórki włosów będą silne, co wpłynie na ich nienaganny wygląd. Wśród produktów bogatych w korzystne kwasy Omega-3 i witaminę B12 wymienić można ryby, np. łososia. Dzięki nim uniknąć można między innymi wysuszenia skóry głowy. Niezwykle ważne są także warzywa bogate w witaminy A i C, takie jak brokuły czy szpinak, a także rośliny strączkowe, orzechy, jajka czy drób.

Daj włosom odpocząć

Na kondycję włosa niekorzystnie wpływa zbyt częste korzystanie z zabiegów fryzjerskich. Z tego powodu, aby ją poprawić, warto ograniczyć ich farbowanie, prostowanie czy lokowanie. Włosy należy również nosić niespięte tak często, jak to tylko możliwe. Dzięki temu nie będą one narażone na ciągły nacisk i ciągnięcie. Jeśli twoje włosy nie przetłuszczają się nadmiernie, postaraj się także ograniczyć ich mycie do 1-2 razy w tygodniu

Suplementy i odżywki

Odżywione od środka i na zewnątrz włosy to gwarancja ich zdrowego wyglądu. Z tego powodu warto stosować suplementację, która pozwoli uzupełnić wszystkie niedobory w diecie. Ważne, aby w ich składzie znalazły się grupy z witaminy B, takie jak biotyna, kwas foliowy, kwas pantotenowy czy witamina B2. Aby odżywić włosy, należy również stosować odpowiednie do swoich włosów odżywki oraz olejki, które mogą pomóc zapobiec ich łamaniu czy wysuszaniu. To w połączeniu ze zdrową dietą i aktywnością fizyczną może zapewnić mocne i niezniszczone włosy. 

Problemy ze skórą głowy – wizyta u dermatologa

W przypadku, gdy metody te nie zadziałają, warto zasięgnąć porady lekarza dermatologa, który pomoże dobrać odpowiednie leczenie. W głównej mierze to od skóry głowy zależy zdrowie naszych włosów. Należy zwrócić uwagę, czy nie występuje u nas:

  • nadmierne przesuszenie, 
  • łojotok, 
  • świąd. 

Warto wykonać badania krwi, z których możemy dowiedzieć się o ewentualnych niedoborach minerałów (m.in. cynku, miedzi, żelaza, magnezu) lub witamin (A, C, E, D, oraz z grupy B). Badania wykażą również, czy problem nie leży po stronie czynników hormonalnych (np. choroby tarczycy). W razie potrzeby dermatolog zaleci terapię farmakologiczną bądź skieruje nas do innego specjalisty.