Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

15 września obchodzimy Europejski Dzień Prostaty, ustanowiony przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne w 2006 roku. Jego celem jest zwiększenie społecznej świadomości na temat chorób gruczołu krokowego oraz roli aktywnej profilaktyki. Schorzenia prostaty mogą rozwijać się, nie dając żadnych objawów, dlatego należy regularnie poddawać się badaniom. Rak prostaty jest nowotworem o jednym z najwyższych wskaźników zgonów u mężczyzn w Polsce.

Prostata – niewielki gruczoł, wielki problem

Prostata to gruczoł umiejscowiony poniżej pęcherza moczowego. Gdy w organizmie mężczyzny zmniejsza się produkcja hormonów, gruczoł zaczyna się powiększać. Dzieje się tak u mężczyzn po pięćdziesiątce. Większy gruczoł uciska cewkę moczową, dlatego pacjent ma problemy z oddawaniem moczu. Zaleganie moczu z kolei prowadzi do nawracających infekcji, a w konsekwencji, może dojść do zaburzenia pracy nerek. Łagodny rozrost prostaty leczy się farmakologicznie, natomiast zaawansowane zmiany wymagają już interwencji chirurgicznej.

Im starszy mężczyzna, tym większe ryzyko zachorowania na raka prostaty. Istotnym czynnikiem są także uwarunkowania genetyczne. Jeżeli w linii męskiej zdarzyły się zachorowania na raka gruczołu krokowego, tym większe ryzyko. Rak może rozszerzyć się na otaczające prostatę narządy lub przerzucić się do węzłów chłonnych, płuc czy innych odległych narządów.

Europejski Dzień Prostaty

Europejski Dzień Prostaty powstał po to, aby zachęcić mężczyzn do zapisania się na badania do urologa. Największym problemem jest brak świadomości oraz wstyd związany z wizytą u lekarza. Profilaktyka jest niezwykle ważna, ponieważ wczesne rozpoznanie choroby pozwala podjąć się terapii, która złagodzi dolegliwości.

Kampania Movember

W podobnym celu powstała akcja społeczna Movember obchodzona w listopadzie na znak solidarności z mężczyznami zmagającymi się z rakiem gruczołu krokowego lub rakiem jąder. Movember to połączenie słów wąs (ang. moustache) i listopad (ang. november). Celem akcji jest zwiększenie świadomości u mężczyzn co do stopnia zachorowalności na te nowotwory, a także zachęcenie mężczyzn do regularnych badań. Więcej o akcji Movember przeczytasz tutaj.