Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Fizjoterapeuta uroginekologiczny pomóc może pacjentom zmagającym się z wieloma problemami związanymi z okolicami miednicy i dróg moczowych. Fizjoterapia może w znaczny sposób podnieść jakość życia nie tylko kobiet w ciąży i podczas połogu. Dowiedz się, czym jest oraz jakie są wskazania do fizjoterapii.

Fizjoterapia uroginekologiczna – co to?

Fizjoterapia uroginekologiczna to specjalizacja fizjoterapii, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń funkcjonalnych układu miednicy mniejszej, takich jak nietrzymanie moczu, obniżenie narządów miednicy, bóle podbrzusza i pleców, zaburzenia seksualne i inne problemy związane z funkcją układu moczowo-płciowego. Może pomóc w zmniejszeniu skutków lub prawie całkowicie zniwelować nieprzyjemności związane z nieprawidłowym działaniem narządów znajdujących się w obrębie miednicy

Przebieg fizjoterapii uroginekologicznej

Fizjoterapia uroginekologiczna skupia się na zwiększeniu siły mięśni dna miednicy, które mają istotny wpływ na kontrolowanie oddawania moczu i stolca, stabilizację miednicy oraz poprawę funkcji seksualnych. Zwykle obejmuje ona ćwiczenia mięśni Kegla, czyli trening mięśni dna miednicy, biofeedback, który umożliwia pacjentowi kontrolowanie pracy mięśni i zwiększenie ich siły, a także techniki manualne, takie jak masaż i manipulacje, które pomagają w łagodzeniu bólu i poprawie funkcji mięśni miednicy mniejszej.

Fizjoterapia uroginekologiczna – dla kogo?

Ten specyficzny rodzaj fizjoterapii może być skuteczną metodą leczenia dla wielu pacjentek, w tym kobiet w ciąży i po porodzie, kobiet w okresie menopauzy, czy też osób z problemami natury neurologicznej. Poleca się ją także tym, którzy cierpią na ból podczas miesiączek oraz współżycia seksualnego. Fizjoterapeuta uroginekologiczny Bydgoszcz, aby zapewnić pacjentom kompleksową oraz skuteczną opiekę medyczną, współpracuje z lekarzem prowadzącym, a także innym specjalistą, takim jak:

  • ginekolog,
  • urolog, 
  • endokrynolog,
  • neurolog.