Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Założeniem zarówno fizjoterapii, jak i fizykoterapii jest oddziaływanie na organizm człowieka poprzez bodźce. Jednak terminów tych nie można stosować zamiennie. Czym więc różnią się te metody lecznicze?

 


 

Fizykoterapia - na czym polega?

Fizykoterapia z kolei jest rodzaj fizjoterapii. Wykorzystuje w metodach leczenia naturalne czynniki, a m.in. temperaturę, promieniowanie UV, prąd elektryczny lub ultradźwięki. Stosowana jest w rehabilitacji ruchowej, ponieważ pozwala zwiększyć wydolność organizmu, uśmierzyć ból, zniwelować stany zapalne i wspomóc pracę narządów wewnętrznych.

Do zabiegów fizykoterapii zaliczyć można m.in.:

Fizjoterapia - czym jest?

*Kinezyterapia - ćwiczenia ruchowe.

Hydroterapia - leczenie z wykorzystaniem wody.

Balneoterapia -  zastosowanie w sprzyjających warunkach klimatycznych, gazów leczniczych, wód mineralnych czy peloidów.

Fizjoterapia jest metodą leczniczą wykorzystującą bodźce, które działają na organizm. Daje możliwość rehabilitacji medycznej, a więc przywrócenia sprawności fizycznej tym, którzy przebyli choroby lub chcą uniknąć nawrotom dolegliwości. Do typów fizjoterapii można zaliczyć: kinezyterapię, hydroterapię, masaż leczniczy, terapię manualną lub balneoterapię*.

Fizjoterapia pomaga pokonać ból, wzmocnić siłę mięśni, a także poprawić kondycję. Osoby, które nie wrócą do pewnej sprawności, mogą zyskać większą samodzielność. Umożliwia również przyspieszenie gojenia ran, zrastania kończyn, a nawet regeneruje organizm po silnym wysiłku.

Fizjoterapia i fizykoterapia - różnice

Podstawową różnicą między tymi metodami leczniczymi jest możliwość wykonywania ćwiczeń w domu lub tylko w gabinecie. Fizjoterapia często opiera się na ćwiczeniach, które pacjent może samodzielnie przeprowadzać w domu po konsultacji z fizjoterapeutą. Z kolei fizykoterapia opiera się często na zastosowaniu specjalistycznego sprzętu, stąd wykonywana jest głównie w gabinetach.