Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Operacje ortopedyczne są często konieczne w leczeniu urazów, złamań czy schorzeń stawów. Jednak to prawidłowa rehabilitacja po takich procedurach jest kluczowa dla powrotu do pełnej sprawności i poprawy jakości życia pacjentów. Jej częścią jest fizjoterapia, która wspiera proces gojenia się ran, wzmacnia mięśnie oraz przywraca pełną funkcjonalność ciała.

Wczesna rehabilitacja po operacji, przywracanie ruchomości i wzmacnianie mięśni

Po operacjach ortopedycznych, pacjenci często potrzebują wsparcia fizjoterapeuty nawet po kilku dniach od zabiegu. Fizjoterapeuci pomagają w wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń oddechowych oraz prostych ćwiczeń ruchowych, aby zapobiec powikłaniom pooperacyjnym i zmniejszyć ryzyko zakrzepicy.

W początkowej fazie rehabilitacji, kiedy stan pacjent na to pozwala, fizjoterapeuci pracują nad przywróceniem ruchomości stawów poprzez delikatne ćwiczenia, masaż oraz mobilizację stawów. Stopniowe zwiększanie zakresu ruchu pomaga uniknąć sztywności stawów i przywrócić ich naturalną funkcjonalność.

Po operacji często dochodzi do osłabienia mięśni wokół operowanej okolicy. Fizjoterapeuci przygotowują programy ćwiczeń wzmacniających, które stopniowo budują siłę i wytrzymałość mięśni, przyczyniając się do stabilności stawów i redukcji bólu. Pracują także nad korekcją postawy i chodu pacjenta.

Monitorowanie postępów i edukacja pacjenta

Podczas rehabilitacji fizjoterapeuci śledzą postępy pacjenta, dostosowując program terapeutyczny do jego indywidualnych potrzeb i umiejętności. Regularne oceny umożliwiają dostosowanie intensywności terapii do tempa rekonwalescencji.

Istotną rolę odgrywa edukacja pacjentów na temat prawidłowych technik rehabilitacyjnych, samodzielnych ćwiczeń oraz sposobów radzenia sobie z bólem. Dzięki temu pacjenci są w stanie kontynuować proces rehabilitacji także po zakończeniu sesji fizjoterapetycznych.