Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Kontrola pracy serca wykazuje dużą skuteczność w diagnozowaniu wielu przypadłości, nie tylko tych kardiologicznych. Jednym z pomagających w tym badań jest holter. Dowiedz się, na czym polega to badanie oraz w jakich przypadkach się je wykonuje. 

Na czym polega badanie Holtera?

Podstawowym zadaniem badania Holtera jest monitorowanie pracy serca przez dobę w trakcie codziennych czynności, takich jak praca, spanie, odpoczynek czy sprzątanie. Z tego powodu pacjent jest zobowiązany zapisywać wszystkie wykonywane czynności, co znacząco ułatwia późniejszą analizę wyników zmiany pracy serca, wywołaną ruchem, stresem czy niepokojem. Ten rodzaj badania przeprowadzany jest przez dobę lub 12 godzin przy pomocy niewielkiego urządzenia, jakim jest holter. Jest ono małe, więc nie wpływa na funkcjonowanie człowieka. Urządzenie można przymocować do odzieży, a specjalne elektrody przypinane są do klatki piersiowej. Badanie nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Jest ono wręcz przeciwwskazaniem, ponieważ zadaniem badania Holtera jest określenie pracy serca w trakcie codziennych czynności.

Kiedy należy wykonać badanie Holtera?

Wskazaniem do tego badania są dolegliwości pacjenta wynikające z nieprawidłowej pracy serca, które zbadać trzeba przez dłuższy czas, niż podczas wizyty w gabinecie lekarskim. Wśród wielu z tych, które wskazywać mogą na problemy z sercem, wymienić można:

  • kołatanie lub zaburzenia rytmu, 
  • zawroty głowy, 
  • omdlenia,
  • utratę przytomności.

Wśród innych wskazań do badania Holtera wymienić można diagnostykę po ciężkich stanach chorobowych, zatruciach i wypadkach czy ocenę sprawności wszczepionego pacjentowi rozrusznika serca. Wyniki tego badania pozwolą na wykrycie takich nieprawidłowości, jak nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze krwi, a także arytmia serca. Badanie Holtera pozwala także ustalić, czy dolegliwości, na które skarżył się pacjent są wynikiem nieprawidłowej pracy serca. Kardiolog wtedy zleci dalszą diagnostykę.