Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Trądzik różowaty to choroba dermatologiczna, która dotyka najczęściej osoby dojrzałe wiekiem. Jest to zespół objawów o różnorodnej etymologii, który rozwija się gwałtownie i objawia się wykwitami na twarzy. Dowiedz się, czym jest trądzik różowaty oraz dlaczego warto umówić się na wizytę do dermatologa.

Trądzik różowaty – co to jest?

Ta przewlekła choroba objawia się rumieniowymi, krostkowymi oraz grudkowatymi wykwitami na twarzy, które rozwijają się gwałtownie. U jej podłoża leżą zaburzenia naczyniowe oraz łojotok. Trądzik różowaty może przebiegać z naprzemiennymi okresami remisji i zaostrzenia choroby. Głównie chorują na niego kobiety, a pierwsze objawy występują najczęściej po ukończeniu 30. roku życia.

Przyczyny trądziku różowatego

Geneza powstawania tej choroby nie została jeszcze w pełni wytłumaczona, jednak najczęściej dotyczy ona nieprawidłowości w genetycznej budowie naczyń krwionośnych, a także tych w układzie odpornościowym i hormonalnym. Również spożywanie alkoholu, jedzenie ciężkostrawnych posiłków, przebywanie w chlorowanej wodzie czy występowanie opryszczki wargowej może wpłynąć na pojawienie się trądziku różowatego.

Leczenie trądziku różowatego

Proces związany z leczeniem trądziku różowatego podzielić można na ogólny i miejscowy. Ogólne leczenie polega na pozbyciu się czynników mogących stanowić przyczynę choroby, takich jak zaburzenia hormonalne, zakażanie bakteryjne czy niedokwasota soku żołądkowego. W tym celu stosuje się specjalne leki, które nie działają na zmiany chorobowe, lecz zmniejszają ich objawy.

Z kolei miejscowe leczenie przeprowadza się z wykorzystaniem preparatów bogatych w kwas azelainowy, metronizol czy antybiotyki w różnorodnych kremach oraz roztworach. O przebiegu leczenia decyduje stopień oraz rodzajtrądzika różowatego, który podczas wizyty określa lekarz dermatolog. Odpowiednie dbanie o skórę i stosowanie się do zaleceń może pomóc w zminimalizowaniu postępu choroby oraz usunięciu jej objawów skórnych.

Leczenie trądziku różowatego w Centrum Medycznym Fontesmed

W Centrum Medycznym Fontesmed specjalista dermatolog dobierze odpowiednią formę leczenia, dopasowaną do każdego pacjenta. Warto regularnie sprawdzać stan swojej skóry, aby zapobiegać pojawianiu się różnych chorób.