Trądzik różowaty to choroba dermatologiczna, która dotyka najczęściej osoby dojrzałe wiekiem. Jest to zespół objawów o różnorodnej etymologii, który rozwija się gwałtownie i objawia się wykwitami na twarzy. Dowiedz się, czym jest trądzik różowaty oraz dlaczego warto umówić się na wizytę do dermatologa.
Ta przewlekła choroba objawia się rumieniowymi, krostkowymi oraz grudkowatymi wykwitami na twarzy, które rozwijają się gwałtownie. U jej podłoża leżą zaburzenia naczyniowe oraz łojotok. Trądzik różowaty może przebiegać z naprzemiennymi okresami remisji i zaostrzenia choroby. Głównie chorują na niego kobiety, a pierwsze objawy występują najczęściej po ukończeniu 30. roku życia.
Geneza powstawania tej choroby nie została jeszcze w pełni wytłumaczona, jednak najczęściej dotyczy ona nieprawidłowości w genetycznej budowie naczyń krwionośnych, a także tych w układzie odpornościowym i hormonalnym. Również spożywanie alkoholu, jedzenie ciężkostrawnych posiłków, przebywanie w chlorowanej wodzie czy występowanie opryszczki wargowej może wpłynąć na pojawienie się trądziku różowatego.
Proces związany z leczeniem trądziku różowatego podzielić można na ogólny i miejscowy. Ogólne leczenie polega na pozbyciu się czynników mogących stanowić przyczynę choroby, takich jak zaburzenia hormonalne, zakażanie bakteryjne czy niedokwasota soku żołądkowego. W tym celu stosuje się specjalne leki, które nie działają na zmiany chorobowe, lecz zmniejszają ich objawy.
Z kolei miejscowe leczenie przeprowadza się z wykorzystaniem preparatów bogatych w kwas azelainowy, metronizol czy antybiotyki w różnorodnych kremach oraz roztworach. O przebiegu leczenia decyduje stopień oraz rodzajtrądzika różowatego, który podczas wizyty określa lekarz dermatolog. Odpowiednie dbanie o skórę i stosowanie się do zaleceń może pomóc w zminimalizowaniu postępu choroby oraz usunięciu jej objawów skórnych.
W Centrum Medycznym Fontesmed specjalista dermatolog dobierze odpowiednią formę leczenia, dopasowaną do każdego pacjenta. Warto regularnie sprawdzać stan swojej skóry, aby zapobiegać pojawianiu się różnych chorób.