Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczął się wzmożony okres alergii, kiedy pacjenci zmagają się z uporczywym łzawieniem oczu, kichaniem, a także ciągłym zmęczeniem, które wpływa na komfort codziennego funkcjonowania. Aby przynieść ulgę alergikom, specjaliści mogą zaproponować skuteczną formę leczenia, jaką jest odczulanie. Dowiedz się, jakie są rodzaje odczulania i czy immunoterapia może zmienić twoje życie na lepsze.

Co to jest odczulanie i na czym polega? 

Immunoterapia alergenowa zwana również odczulaniem to długoterminowa metoda leczenia alergii polegająca na stopniowym i rosnącym podawaniu dawek uczulającego alergenu, do którego organizm po jakimś czasie zaczyna się przyzwyczajać. Leczenie ma zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować objawy alergii.

Rodzaje odczulania 

Obecnie pacjenci mają do dyspozycji dwie metody odczulania: metodę iniekcji podskórnych (SCIT) bądź podawanie alergenu w kroplach lub tabletkach podjęzykowych (SLIT).

Odczulanie podskórne polega na wstrzykiwaniu alergenu pod skórę. Odczulanie może trwać od kilku do kilkunastu tygodni, jednak na tym leczenie się nie kończy. Po odczulaniu należy podać alergikowi dawkę podtrzymującą co 4-6 tygodni przez okres od 3 do 5 lat. Ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych po wykonanym wkłuciu należy odczekać ok. pół godziny w poczekalni, aby alergolog miał możliwość jak najszybciej zareagować.

W przypadku odczulania doustnego do lekarza należy przyjść wyłącznie podczas podania pierwszej dawki. Kolejne dawki pacjent może już stosować samodzielnie w domu. Jest to idealna alternatywa dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na cotygodniowe wizyty w gabinecie lekarskim lub obawiają się zastrzyków. 

Jak odczulanie może poprawić komfort życia?

Odczulanie może znacznie zmniejszyć lub nawet całkowicie wyeliminować objawy alergiczne, takie jak katar, łzawienie oczu, wysypki skórne czy ataki astmy. To z kolei może znacznie poprawić jakość życia pacjenta. Choć proces jest długotrwały, to ulga jest odczuwana nawet po zakończeniu terapii. U niektórych alergików nie zachodzi już potrzeba stosowania dodatkowych leków antyhistaminowych, kortykosteroidów czy leków na astmę. Warto więc skonsultować się z alergologiem w celu omówienia możliwości odczulania.