Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Ortopedia to szeroka dziedzina medycyny, w której obrębie specjalista zajmuje się leczeniem pacjentów z chorobami układu ruchu takimi jak urazy kości i stawów, wady postawy, ale także choroby metaboliczne. Wizyty u ortopedy nie należy odwlekać do momentu, aż objawami będzie uporczywy ból czy też opuchlizna. Wszelkie niepokojące dolegliwości w obrębie układu ruchu należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem.

 Czym zajmuje się ortopeda?

Ortopeda zajmuje się leczeniem, diagnozowaniem oraz profilaktyką chorób układu ruchu zarówno w układzie szkieletowym, jak i mięśniowym oraz więzadłowo-stawowym. Zazwyczaj ortopeda to też traumatolog, który może diagnozować i leczyć (nawet operacyjnie) złamania, zwichnięcia i skręcenia. Pierwotnie ortopeda zajmował się leczeniem wad postaw u dzieci. Obecnie ortopedia jest szeroką dziedziną, w której zawiera się wiele chorób, jak na przykład:

  • urazy: złamania, skręcenia, stłuczenia i zwichnięcia,
  • choroby zapalne kości i stawów,
  • wady wrodzone,
  • schorzenia kręgosłupa i wady postawy,
  • nowotwory kości.

Kiedy udać się do ortopedy?

Warto umówić się na wizytę u ortopedy wtedy, gdy odczuwamy problemy z ruchomością w stawach oraz w przypadku obrzęków i bólu stawowego. Najczęściej są przyjmowani pacjenci, którzy doświadczyli urazu złamania czy zwichnięcia kończyny.

Z kolei w przypadku dzieci na wizytę u ortopedy należy umówić się zaraz po narodzinach noworodka (między 6. a 8. tygodniem życia). Jest to niezwykle istotne, ponieważ im wcześniej zostaną wykryte wady wrodzone, tym szybciej będzie można je wyleczyć. Badanie ma na celu wykluczenie dysplazji stawów biodrowych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lekarz może zlecić wykonanie badania ultrasonograficznego. Większe dzieci zaś trafiają na konsultację z powodu wad postawy, np. skoliozy, lordozy czy płaskostopia. 

Jak wygląda wizyta u ortopedy?

Lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem oraz pyta o przebyte choroby. Należy zabrać na wizytę wszystkie wcześniejsze wyniki przeprowadzonych badań (np. zdjęcia rentgenowskie). Ortopeda może też sam zlecić RTG, badanie ultrasonograficzne, tomografię komputerową bądź rezonans magnetyczny. 


Wolne terminy do ortopedy!