Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Terapia manualna jest kluczowym elementem współczesnej rehabilitacji, oferującym znaczące korzyści dla pacjentów z różnorodnymi schorzeniami. Techniki terapii manualnej muszą być dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta, aby przyczyniały się do skutecznego leczenia i szybszego powrotu do pełnej sprawności. Na czym polega terapia manualna i jakie są jej zalety? Zapraszamy do lektury! 

Co to jest terapia manualna?

Terapia manualna to forma leczenia fizjoterapeutycznego, w której terapeuci stosują specjalistyczne techniki ruchowe i manipulacyjne na tkankach miękkich i stawach. Celem jest złagodzenie bólu, poprawa zakresu ruchu, zwiększenie elastyczności oraz poprawa ogólnego funkcjonowania ciała. 

Techniki terapii manualnej

Sprawdź, jakie techniki są wykorzystywane w terapii manualnej!

Mobilizacja stawów

Mobilizacja to delikatne techniki ruchowe stosowane w celu zwiększenia ruchomości stawów i zmniejszenia sztywności. Jest to szczególnie korzystne dla pacjentów cierpiących na bóle stawów i ograniczenia ich ruchomości.

Manipulacja

Manipulacja to szybkie, kontrolowane ruchy stosowane w celu poprawy ruchomości w stawach. Ta technika często daje natychmiastową ulgę w bólu i zwiększa zakres ruchu.

Techniki mięśniowo-powięziowe

Terapia manualna obejmuje również techniki skupiające się na mięśniach i powięziach, w tym masaż głęboki i rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, co pomaga zmniejszyć napięcie mięśniowe i poprawić krążenie.

Terapia punktu spustowego

Punkty spustowe to wrażliwe miejsca w mięśniach, które mogą powodować ból odległy. Terapeuci stosują nacisk na te obszary, aby złagodzić ból i rozluźnić napięte mięśnie.

Korzyści terapii manualnej

Terapia manualna jest skuteczna w zmniejszaniu bólu, zwłaszcza bólu pleców, szyi oraz bólów stawowych. Dzięki zastosowaniu odpowiednich technik, pacjenci mogą doświadczać szybkiej ulgi. Pacjenci z ograniczeniami ruchowymi mogą znacznie skorzystać na mobilizacji i manipulacji, które zwiększają zakres ruchu i elastyczność. Regularne stosowanie terapii manualnej może pomóc w zapobieganiu przewlekłemu bólowi, szczególnie w przypadku chronicznych schorzeń mięśniowo-szkieletowych.

Terapia manualna oferuje wszechstronne korzyści dla pacjentów w procesie rehabilitacji. Dzięki indywidualnie dostosowanym technikom, terapia ta może znacznie przyczynić się do poprawy jakości życia pacjentów, zmniejszając ból i poprawiając ruchomość. W naszym centrum medycznym skupiamy się na dostarczaniu spersonalizowanej i skutecznej terapii manualnej, która odpowiada na konkretne potrzeby i cele naszych pacjentów.