Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Na całym świecie uznano listopad za miesiąc solidarności z mężczyznami, którzy zmagają się z nowotworem gruczołu krokowego lub rakiem jąder. Stąd też nazwa kampanii — Movember, a więc połączenie słów wąs i listopad. To zwiększenie świadomości stopnia zachorowalności na raka prostaty oraz jąder, ale również zachęcenie mężczyzn do regularnych badań.

Czym jest kampania Movember?

Akcja społeczna powstała już w 1999 roku w Australii i do tej pory zasięgiem objęła wszystkie zakątki na świecie. Termin to połączenie słowa moustache — wąsy oraz November — listopad. Celem jest zmiana postrzegania męskiego zdrowia, a wąsy są symbolem kampanii, które mają informować o zmianie. 

Ideą kampanii jest zapuszczenie wąsa w listopadzie. Nie chodzi tu jedynie o solidarność, ale też o wzbudzenie zainteresowania nagłą zmianą, która może być początkiem do dyskusji o problemie raka prostaty.

To zwrócenie uwagi na męski upór, którego należy się wyzbyć. Choroby związane z prostatą lub jądrami są dużym obciążeniem psychicznym. Mężczyźni boją się utraty stereotypowej męskości, a innym aspektem jest sfera seksualności, o której w społeczeństwie mało się dyskutuje. Nadal dla wielu odwiedzanie lekarza lub chorowanie jest błędną oznaką słabości. Akcja ma na celu zmianę postrzegania przez mężczyzn stereotypów.


Zapisz się na wizytę do urologa w Bydgoszczy


 

Nowotwór prostaty

Rak prostaty jest cały czas tematem tabu wśród mężczyzn, którzy często bagatelizują objawy. Dlatego tak istotna jest świadomość nie tylko samych panów, ale również ich bliskich o tym, jak ważna jest profilaktyka i regularne badania. Nowotwór ten zajmuje czwarte miejsce pod względem śmiertelności na świecie.

Nowotwór prostaty dotyczy dojrzałych mężczyzn, którzy powinni mieć świadomość istnienia takiej choroby. Rak gruczołu krokowego jest nowotworem, który zazwyczaj daje czas na przygotowanie do walki z nim.

Co wpływa na zachorowalność? Rak prostaty ma wiele czynników ryzyka, na które wpływ może mieć pacjent, ale też nie do końca. Są to m.in. wiek (najczęściej u panów po 70. roku życia), predyspozycje dziedziczne, palenie tytoniu, dieta, niedobór aktywności fizycznej, a także otyłość.

Profilaktykę jednak warto rozpocząć już po 40. roku życia. Na wizytę można zgłosić się do urologa, który wykona badanie per rectum, a także zleci szczegółową diagnostykę.\

Rak jąder

Ten nowotwór występuje między 25. a 35. rokiem życia i jest najpopularniejszym nowotworem wśród młodych mężczyzn. Wykrycie raka jest jednak bardzo zauważalne i większość przypadków wykrywana jest szybko. 

Rak jąder charakteryzuje się dobrym rokowaniem. Istotny jest jednak czas zdiagnozowania choroby i jak najszybsze rozpoczęcie terapii. Rak jądra zazwyczaj wyczuwalny jest jako niebolesny, twardy guz. Może pojawić się także obrzęk i płyn w okolicy moszny. Pierwsze objawy to te, które mogą wskazywać już na przerzuty: ból brzucha, krwioplucie, guz w okolicy nadobojczykowej, powiększone węzły chłonne, a nawet ginekomastia.

Jak wykonać samobadanie jąder?

Badanie to można przeprowadzić samodzielnie w domu, najlepiej podczas codziennej, ciepłej kąpieli. Należy złapać jądro za pomocą obu dłoni. Ciepła kąpiel sprawia, że mięśnie moszny są bardziej rozluźnione. Każde jądro należy sprawdzić oddzielnie poprzez obrócenie je delikatnie między kciukami a innymi palcami. Zdrowe jądro będzie gładkie, a badanie nie powinno przysparzać bólu lub dyskomfortu.

W przypadku tego badania poszukuje się zgrubień, wypukłości, zmian w wyglądzie lub kolorze skóry. Regularne wykonywanie badania pozwoli zapoznać się z ciałem i w porę odnaleźć zmianę. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zgłosić się do specjalisty urologii w Bydgoszczy.