Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Walka z alergiami wymaga najpierw szczegółowej diagnostyki w celu ustalenia uczulających alergenów. Nazywamy ją testami alergicznymi. Dowiedz się, czym dokładnie są, jakie są ich rodzaje oraz jak przebiegają.

Czym są testy alergiczne?

Testy alergiczne są wykorzystywane w diagnostyce alergii, czyli nadwrażliwości organizmu na konkretne substancje zwane alergenami. Testy te pozwalają na określenie, na jakie alergeny organizm pacjenta reaguje, co z kolei pozwala na wybór odpowiedniego leczenia. Istnieją różne rodzaje testów alergicznych, ale najczęściej stosowanymi są testy skórne i testy krwi. Warto wspomnieć o tym, że powinny one być wykonywane być przeprowadzane przez lekarza alergologa, który na podstawie wyników testów i innych badań podejmie decyzję o dalszym leczeniu pacjenta.

Alergiczne testy skórne

Testy skórne polegają na nałożeniu na skórę pacjenta roztworów zawierających różne alergeny, a następnie ocenie reakcji skórnej. Za pomocą tej metody można zbadać reakcję organizmu na wiele różnych alergenów, w tym:

  • pyłki roślin,
  • sierść zwierząt,
  • grzyby,
  • pokarmy,
  • alergeny owadów,
  • leki.

Najczęściej stosowaną metodą testowania skórnego jest test punktowy, w którym na skórze pacjenta nakłuwa się drobną igłą i wprowadza się alergeny. Reakcje skórne ocenia się po około 15-20 minutach od nałożenia roztworów. Testy te można wykonać przez cały rok, jednak najlepszym czasem na ich przeprowadzenie jest poza sezonem alergicznym.

Alergiczne testy krwi

Testy krwi to badania laboratoryjne, w których określa się poziom przeciwciał IgE, które produkowane są przez organizm w odpowiedzi na wystawienie na działanie alergenów. W teście krwi pobiera się krew z żyły pacjenta i analizuje się poziom IgE przeciwciał skierowanych przeciwko danym alergenom. Testy te są szczególnie przydatne w przypadku pacjentów, którzy nie mogą przeprowadzić testów skórnych ze względu na skórne choroby lub stosowanie leków wpływających na wyniki testów. Są również przydatne w przypadku pacjentów, którzy mają wysokie ryzyko wystąpienia reakcji anafilaktycznej podczas testów skórnych.