Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Budowa żeńskiego układu moczowo-płciowego jest niezwykle skomplikowana. Wszelkie nieprawidłowości w jego obrębie leczy uroginekolog. Schorzenia uroginekologiczne, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie dotyczą tylko kobiet w starszym wieku. Kiedy warto zgłosić się na konsultację uroginekologiczną? Na czym polega fizjoterapia? Zapraszamy do lektury!

Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna?

Rehabilitacja jest skoncentrowana na profilaktyce i leczeniu problemów w obrębie miednicy oraz dróg moczowych. Fizjoterapię stosuje się w celu eliminacji problemu nietrzymania moczu czy obniżenia narządów rodnych. Poza tym powinny z niej korzystać pacjentki będące w ciąży lub połogu.

Fizjoterapia obejmuje profilaktykę oraz wdrożenie leczenia z zakresu:

  • nietrzymania moczu,
  • parcia na pęcherz,
  • blizn po cesarskim cięciu,
  • obniżenia lub wypadania narządów miednicy mniejszej,
  • bólu podczas miesiączek oraz współżycia,
  • powrotu do formy po porodzie.

Ryzyko wystąpienia problemów uroginekologicznych

Najczęściej występującą przyczyną problemów z układem moczowo-płciowym jest przebyty poród, zarówno ten naturalny, jak i poprzez zabieg. Ryzyko stanowią także liczne porody oraz takie, gdy dziecko waży więcej niż 4 kg. Innymi czynnikami ryzyka jest nadwaga, otyłość oraz wiek pacjentki. Z kolei wśród mniej znaczących czynników wymienia się palenie papierosów, hormonoterapię oraz nadreaktywność pęcherza moczowego.

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty?

Każde spotkanie z lekarzem zaczyna się od przeprowadzenia wywiadu z pacjentką. Następnie fizjoterapeuta dobiera indywidualnie dopasowane metody leczenia. Do wizyty nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy komfortowy i luźny strój. 

Fizjoterapia po porodzie

Objawami, które powinny skłonić pacjentkę do rozpoczęcia terapii, jest między innymi:

  • wystający brzuch, który nie zmniejszył się po porodzie,
  • bóle dolnego odcinka kręgosłupa,
  • bolesne ciągnięcie w okolicach podbrzusza.

Celem fizjoterapii jest przywrócenie sprawności brzucha poporodowego, rehabilitacja rozejścia mięśnia prostego oraz profilaktyka czy leczenie nietrzymania moczu. W trakcie połogu zaleca się wykonywanie ćwiczeń stymulujących bliznę po cesarskim cięciu oraz pomagających powrócić do formy. Terapia ma także profilaktycznie zapobiec opadaniu narządów, nawet do kilku lat po przebytym porodzie.

Konsultacja uroginekologiczna w Fontesmed

W Centrum Medycznym Fontesmed znajduje się terapeutka zajmująca się profilaktyką uroginekologiczną, która dobierze indywidualne metody leczenia dysfunkcji w obrębie miednicy oraz wynikających z nich problemów.