Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Światowy Dzień Osteoporozy, obchodzony 24 czerwca, jest doskonałą okazją do zwrócenia uwagi na jedno z najczęstszych schorzeń układu kostnego, które dotyka miliony osób na całym świecie — osteoporozę. W społeczeństwie z coraz dłuższą przewidywaną długością życia osteoporoza staje się coraz istotniejszym problemem zdrowotnym. Dlatego też istnieje pilna potrzeba zrozumienia jej mechanizmów oraz sposobów leczenia i profilaktyki.

Co to jest osteoporoza?

Osteoporoza jest chorobą charakteryzującą się zmniejszeniem gęstości kości i zaburzeniem spójności ich tkanek. W wyniku tego kości stają się kruche i podatne na złamania, nawet przy niewielkich urazach lub obciążeniach. Proces ten jest zazwyczaj stopniowy i postępujący, co sprawia, że choroba często pozostaje nierozpoznana przez długi czas. 

Objawy osteoporozy

Do najczęstszych objawów osteoporozy należy ból w kościach. Może być to ból kręgosłupa, bioder, nadgarstków lub innych obszarów, który może się nasilać podczas wykonywania ruchów. Często jest mylony z typowymi dolegliwościami związanymi z wiekiem lub aktywnością fizyczną. Osteoporoza może prowadzić też do skrócenia wzrostu z powodu uszkodzeń kręgów, co prowadzi do pochylonej postawy. Choroba ta zwiększa też ryzyko złamań, zwłaszcza w przypadku kręgów, bioder i nadgarstków. Złamania te mogą wymagać długotrwałego leczenia i rehabilitacji, co wpływa na jakość życia pacjenta oraz jego otoczenia.

Profilaktyka i leczenie

Densytometria to badanie, które pozwala na ocenę gęstości mineralnej kości i wczesne wykrycie osteoporozy. Ponadto istotną rolę odgrywa zdrowy styl życia, obejmujący regularną aktywność fizyczną, zbilansowaną dietę bogatą w wapń i witaminę D. Leczenie osteoporozy może obejmować stosowanie farmakoterapii, suplementację, fizjoterapię oraz edukację pacjentów na temat unikania sytuacji ryzyka.

W nadchodzący Światowy Dzień Osteoporozy warto zatem pamiętać o znaczeniu profilaktyki i wczesnego wykrywania tej choroby. Działając proaktywnie, możemy zapobiec złamaniom i utracie jakości życia związanymi z osteoporozą. Zadbajmy o swoje kości już dziś, aby cieszyć się zdrowym i aktywnym życiem! Każdy krok w kierunku edukacji, profilaktyki i leczenia przyczynia się do poprawy jakości życia osób dotkniętych tym schorzeniem.