Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Terapia falą uderzeniową wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu różnego rodzaju bólu oraz pomaga w poprawie jakości życia. Przeprowadzona przez specjalistów jest bezpieczna i nie powoduje skutków ubocznych. Dowiedz się, na czym polega terapia uderzeniowa oraz w jakich przypadkach się ją stosuje.

W jaki sposób działa fala uderzeniowa?

Fala uderzeniowa to rodzaj terapii, przy której wykorzystywany jest gwałtowny wzrost ciśnienia fali akustycznej. Następnie fala jest wycelowywana w miejsca, które należy poddać terapii. Na jej skutek zmienione chorobowo miejsca poddawane są przyspieszonemu procesu zdrowienia poprzez stymulowanie metabolizmu, a także pobudzeniu krążenia krwi. Wśród cech tej terapii wymienić można:

  • krótki czas trwania leczenia, 
  • działanie przeciwbólowe, 
  • brak skutków ubocznych 
  • możliwość przywrócenia sprawności w określonych miejscach odpowiedzialnych za ruch,
  • zwiększona produkcja kolagenu. 

Przebieg terapii falą uderzeniową

Przy terapii falą uderzeniową wykorzystywane są specjalistyczne aparaty, które w bardzo szybkim tempie generują wysokie ciśnienie. Głowicę aparatu przykłada się do bolesnego lub zmienionego chorobowo obszaru, a ta generuje falę, która wnika w ludzkie ciało. Zabieg taki trwa kilka minut, a częstotliwość i ilość zabiegów zależna jest od konkretnego schorzenia. 

Zastosowanie fali uderzeniowej

Ten rodzaj terapii stosowany jest w wielu gałęziach medycyny, na przykład podczas rehabilitacji, a także w dermatologii czy urologii. Jako część rehabilitacji terapia falą uderzeniową pomaga zmagać się między innymi z chorobami stawów, bólem ścięgien, a także przy zespołach bólowych mięśni czy powięzi. Ten rodzaj leczenia w dermatologii stosowany jest przy modelowaniu sylwetki, poprawie napięcia tkanki łącznej, a także w trakcie redukcji cellulitu czy rozstępów. Terapia falą w urologii pomaga z kolei przy leczeniu choroby Peyroniego czy zespołu przewlekłego bólu miednicy.