Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Ból kręgosłupa to obecnie powszechny problem zdrowotny. Okazuje się, że nie tylko dorośli i osoby w podeszłym wieku zmagają się ze schorzeniami kręgosłupa, ale to także częsta przypadłość wśród najmłodszych. Zanim jednak rozpocznie się leczenie, warto poznać przyczynę bólu kręgosłupa. Postawienie trafnej diagnozy umożliwia dostosowanie odpowiednich metod leczenia.

Rozpoznanie bólu kręgosłupa

Do trafnej diagnozy należy przede wszystkim określić cechy bólu. Dotyczy to charakteru, intensywności, momentów, w których występuje oraz częstotliwości. Jeśli ból trwa dłużej niż dwa tygodnie, może to być powód do niepokoju i warto wówczas skonsultować się ze specjalistą, a także rozpocząć leczenie bólu kręgosłupa. Należy również zwrócić uwagę, gdy ból jest: nagły, gwałtowny, uniemożliwiający poruszanie się, a także z towarzyszącym obrzękiem lub stanem zapalnym. Jakie mogą być przyczyny bólu?

Dyskopatia

Ból kręgosłupa lędźwiowego w wielu przypadkach związany jest z dyskopatią. Schorzenie te najczęściej pojawia się u osób między 30. a 50. rokiem życia. Dyskopatia to rodzaj przepukliny krążka międzykręgowego. Polega na rozerwaniu zewnętrznej warstwy krążka i uwypukleniu go na zewnątrz. Tym samym powoduje ucisk nerwów, mięśni oraz naczyń krwionośnych.

Zazwyczaj dyskopatia ma przebieg długotrwały z występującymi zaostrzeniami dolegliwości. Do przyczyn wystąpienia dyskopatii należy nagły ruch zgięciowy lub zgięciowy z dodatkową rotacją, a więc nagłe schylenie lub dźwignięcie czegoś ciężkiego.

Ucisk korzenia nerwowego prowadzi do rwy kulszowej, a więc ostrego, przeszywającego bólu, któremu towarzyszy uniemożliwienie poruszania się i drętwienie nóg. Może promieniować aż do kończyn dolnych.

Błędna pozycja siedząca

Dotyczy to w szczególności osób, które prowadzą siedzący tryb życia, a więc ich praca odbywa się głównie przed komputerem. Nieprawidłowa postawa podczas siedzenia może powodować ból kręgosłupa. Co oznacza złe siedzenie? 

  • zbyt długie siedzenie,
  • zakładanie nogi na nogę,
  • wyginanie pleców w pałąk,
  • zbyt wysokie lub niskie krzesła,
  • siadanie na brzegu fotela,
  • przygarbienia.

Co ciekawe, nie jest najlepsze siedzenie prosto, a zalecane lekkie odchylenie do tyłu, aby kręgosłup pozostawał w naturalnej pozycji.

Złe nawyki podczas schylania

To, w jaki sposób się nachylamy, ma wpływ na zdrowy kręgosłup. Nie należy schylać się z jednoczesnym zgięciem w pasie. W jaki sposób więc podnosić ciężkie przedmioty? Warto wykonać to z pozycji kucznej, przy jednocześnie wyprostowanym kręgosłupie. Dźwiganie z pochylonymi plecami może doprowadzić do przepukliny ograniczającej ruchomość kręgosłupa. Ból wówczas odczuwany jest w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.

Wady postawy

Dla każdego naturalne powinno być, aby podczas chodzenia utrzymywać prosty kręgosłup. Jednak nie zawsze jest to takie łatwe! Wiele osób, szczególnie młodych, pochyla sylwetkę lub się garbi. Przyczyną wad postawy jest skolioza, a więc boczne skrzywienie kręgosłupa, która objawia się najczęściej u dzieci. Do innych powodów należą także: nieprawidłowe noszenie plecaka, zbyt duże obciążenie kręgosłupa podczas przenoszenia przedmiotów, ale również ciąża, która powoduje przeniesienie środka ciężkości i powstanie dużych naprężeń w okolicy kręgosłupa. Zazwyczaj można je skorygować poprzez odpowiednie ćwiczenia.

Co jeszcze wpływa na ból kręgosłupa?

1. Nadwaga — zbyt duża masa ciała może znacznie obciążać kręgosłup. Otyłość jest powodem powstawania choroby zwyrodnieniowej objawiającej się silnym bólem kręgosłupa.

2. Nieodpowiednie obuwie — zbyt długie godziny spędzone w butach na wysokim obcasie może również obciążać kręgosłup. Na wyjście na zakupy lub dłuższy spacer lepiej wybrać wygodne trampki niż szpilki.

3. Stres — zaburzenia psychosomatyczne także obejmują bóle kręgosłupa. Długotrwały stres wpływa nie tylko na naszą psychikę, ale również czynniki związane z organizmem. Mięśnie kręgosłupa i karku napinają się, a tym samym naczynia krwionośne zwężają i następuje niedotlenienie.

4. Nieprawidłowe ułożenie podczas snu — także to, w jaki sposób odpoczywamy, ma wpływ na dolegliwości bólowe kręgosłupa. Nie należy spać z podkurczonymi nogami oraz na zbyt wysokich poduszkach.

Salus Talent sposobem leczenia bólu kręgosłupa

Salus Talent jest innowacyjnym urządzeniem, które służy do głębokiej stymulacji elektromagnetycznej. Zabieg polega na przyłożeniu silnego pola magnetycznego do miejsca bólu. Powoduje to pobudzenie mięśni, nerwów oraz naczyń krwionośnych przynosząc silny efekt przeciwbólowy. 

Zabiegi Salus Talent zapewniają skuteczne i szybkie działanie niwelujące ból. Wskazaniem są m.in. ból odcinka szyjnego kręgosłupa, schorzenia i dolegliwości kręgosłupa, a w tym także rozszczep, rwa kulszowa, przewlekły i ostry ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego, a także zmiany zwyrodnieniowe kręgów.

Efektem stymulacji elektromagnetycznej jest złagodzenie dolegliwości bólowych, zwiększenie ruchomości stawów, zredukowanie obrzęków oraz krwiaków. Bardzo ważne jest, aby podczas terapii Salus Talent dbać o prawidłową postawę, nie obciążać dodatkowo kręgosłupa i dbać o to, aby ból nie powracał.