Rehabilitacja i fizjoterapia to pojęcia, które są przez pacjentów stosowane zamiennie. Należy jednak wiedzieć, że tak naprawdę oba terminy mają zupełnie inne definicje, a dziedziny różne zakresy postępowania oraz specyfikę. Warto zatem mieć pogląd na to, czym zajmuje się specjalista, do którego zostaliśmy skierowani. Poznaj wszystkie różnice między pracą rehabilitanta a pracą fizjoterapeuty.
Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rehabilitacja obejmuje użycie wszelkich dostępnych środków mających na celu zmniejszenie wpływu niepełnosprawności i stanów upośledzających. Rehabilitacja podejmowana jest w celu przywrócenia zarówno ogólnej sprawności fizycznej, jak i psychicznej. Skierowana jest przede wszystkim do osób, które nie mogą samodzielnie funkcjonować lub funkcjonowanie jest znacznie utrudnione przez choroby, kontuzje czy powikłania po leczeniu. Rehabilitacja to szersze pojęcie, w skład którego wchodzi fizjoterapia oraz działania lekarzy o różnych specjalnościach.
Fizjoterapia jest dziedziną rehabilitacji mającą na celu wywołanie określonej reakcji mięśni pobudzonych za pomocą działań leczniczych. Fizjoterapeuta pracuje z uszkodzonym miejscem ciała – kończyną, kręgosłupem czy stawami.
Do głównych obszarów fizjoterapii należy:
Fizjoterapia zakłada głównie: