Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Układ mięśniowo-szkieletowy jest jednym z najważniejszych w ciele ludzkim. Składa się z mięśni, kości, stawów, ścięgien i więzadeł, które współpracują, aby umożliwić poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności. Jednak różne schorzenia mogą zakłócić jego funkcjonowanie. Ważną rolę odgrywają w leczeniu i rehabilitacji schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego pacjentów fizjoterapeuci. Jakie są najczęstsze schorzenia?

Zwyrodnienie stawów (Artroza)

Artroza, czyli zwyrodnienie stawów, prowadzi do degeneracji chrząstki stawowej, co powoduje ból, sztywność i ograniczoną ruchomość. Jest to zazwyczaj wynik zużycia stawów wraz z wiekiem, ale może być również spowodowane urazami lub nadmiernym obciążeniem.

Fizjoterapeuta pomaga poprzez stosowanie ćwiczeń wzmacniających, terapii manualnej oraz technik łagodzących ból, co przyczynia się do poprawy funkcji stawów i zmniejszenia dolegliwości.

Skolioza

Skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa, może prowadzić do dyskomfortu i ograniczenia ruchomości. Może być wrodzonego lub nabytego typu, a najczęściej diagnozowana jest u dzieci i młodzieży. Powoduje asymetrię tułowia, ból pleców i może mieć wpływ na oddychanie oraz funkcje wewnętrznych organów.

Fizjoterapeuci pracują z pacjentami, stosując specjalne ćwiczenia wzmacniające i korekcyjne, aby poprawić postawę ciała i zminimalizować skutki skrzywienia.

Zespół cieśni nadgarstka

Jest to schorzenie spowodowane uciskiem nerwu środkowego w kanale nadgarstka. Objawia się bólem, mrowieniem, osłabieniem i trudnościami w wykonywaniu prostych ruchów rąk. Często spotykane u osób pracujących przy monotonnych ruchach rąk, takich jak pracownicy biurowi czy muzycy.

W przypadku zespołu cieśni nadgarstka fizjoterapeuci mogą zalecić ćwiczenia wzmacniające, techniki relaksacyjne oraz terapię manualną w celu zmniejszenia bólu i poprawy funkcji ręki i nadgarstka.

Osteoporoza

Osteoporoza to stan, w którym kości stają się kruche i łamliwe. Jest to spowodowane utratą gęstości kostnej i może prowadzić do łamliwości kości oraz zwiększonego ryzyka złamań. Dotyka często osoby starsze, zwłaszcza kobiety po menopauzie, ale może również występować u młodszych osób z niedoborem wapnia i witaminy D.

W tym przypadku fizjoterapeuci opracowują programy ćwiczeń, które skupiają się na wzmacnianiu mięśni i poprawie równowagi, co zmniejsza ryzyko złamań i poprawia ogólną stabilność pacjenta.

Zapalenie stawów, mięśni, ścięgien

Jednym z najczęstszych schorzeń jest zapalenie stawów, znane również jako zapalenie reumatoidalne stawów. To choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy atakuje błonę otaczającą stawy, prowadząc do bólu, obrzęku i ograniczenia ruchomości. Nieleczone może prowadzić do uszkodzenia stawów i innych organów

Zapalenie mięśni z kolei to stan, który powoduje ból, osłabienie mięśni oraz czasami zaczerwienienie skóry. Może być spowodowany zakażeniem, urazem lub reakcją autoimmunologiczną.

Zapalenie ścięgien jest schorzeniem charakteryzującym się stanem zapalnym w okolicach ścięgien, co prowadzi do bólu, ograniczenia ruchomości oraz obrzęku. Najczęściej dotyka osoby aktywne fizycznie, a zwłaszcza sportowców, którzy narażają ścięgna na powtarzające się obciążenia.

Fizjoterapia w Bydgoszczy - FontesMed