Jesienna aura co roku sprzyja zachorowaniom na przeziębienie i grypę. Zachorowania mogą wystąpić o każdej porze roku, jednak obserwuje się, że pierwsze oznaki uaktywnienia się wirusów są już w październiku, a nasilają się podczas zimy. Należy wiedzieć, że przeziębienie jest czymś innym niż grypa. Po przeczytaniu naszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób leczyć przeziębienie, czy jest ono groźne dla kobiet w ciąży oraz jakie są różnice pomiędzy grypą a przeziębieniem.
Przeziębienie najczęściej powodują koronawirusy oraz rinowirusy. Należą one do tej samej rodziny, co Sars-CoV-2, wywołujący COVID-19. Infekcje te jednak mają znacznie łagodniejszy przebieg. Natomiast grypa rozwija się w wyniku infekcji wirusem grypy typu A, B i C.
Choć przeziębienie i grypa mają wiele podobnych objawów, to przy grypie najbardziej charakterystycznym symptomem jest:
Przeziębienie zwykle trwa do kilku dni, więc nie należy się niepokoić. Jednak, gdy wysoka temperatura utrzymuje się dłużej niż trzy dni, to znaczy, że infekcja ewoluowała w poważniejszą chorobę. Do najczęstszych powikłań przy przeziębieniu należy:
Łagodne przeziębienie nie stanowi żadnego zagrożenia dla rozwijającego się dziecka w łonie matki. Jeżeli jednak podwyższona temperatura ciała (powyżej 38 stopni Celsjusza), utrzymuje się przez kilka dni, może wywoływać wady rozwojowe, poród przedwczesny, a nawet poronienie. Dlatego, aby do tego nie dopuścić, należy skontaktować się z lekarzem, który dobierze bezpieczne leki zarówno dla matki, jak i płodu.
Gdy spada temperatura na zewnątrz, warto jest przestrzegać kilka podstawowych zasad higieny, takich jak częste mycie rąk wodą z mydłem, niedotykanie rąk, nosa i ust, a także zachowywanie możliwie dużego dystansu od osób już chorych.
Jeżeli jednak dojdzie do infekcji, można ratować się domowymi sposobami, które pomogą złagodzić objawy, np. rozgnieciony czosnek, woda z miodem i cytryną czy wdychanie pary wodnej.