Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Jesienna aura co roku sprzyja zachorowaniom na przeziębienie i grypę. Zachorowania mogą wystąpić o każdej porze roku, jednak obserwuje się, że pierwsze oznaki uaktywnienia się wirusów są już w październiku, a nasilają się podczas zimy. Należy wiedzieć, że przeziębienie jest czymś innym niż grypa. Po przeczytaniu naszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób leczyć przeziębienie, czy jest ono groźne dla kobiet w ciąży oraz jakie są różnice pomiędzy grypą a przeziębieniem. 

Grypa a przeziębienie

Przeziębienie najczęściej powodują koronawirusy oraz rinowirusy. Należą one do tej samej rodziny, co Sars-CoV-2, wywołujący COVID-19. Infekcje te jednak mają znacznie łagodniejszy przebieg. Natomiast grypa rozwija się w wyniku infekcji wirusem grypy typu A, B i C.

Choć przeziębienie i grypa mają wiele podobnych objawów, to przy grypie najbardziej charakterystycznym symptomem jest:

  • wysoka gorączka,
  • bóle mięśni,
  • dreszcze i/lub zimne poty.

Dlaczego przeziębienie nie przechodzi?

Przeziębienie zwykle trwa do kilku dni, więc nie należy się niepokoić. Jednak, gdy wysoka temperatura utrzymuje się dłużej niż trzy dni, to znaczy, że infekcja ewoluowała w poważniejszą chorobę. Do najczęstszych powikłań przy przeziębieniu należy:

  • zapalenie zatok,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • zapalenie oskrzeli lub płuc,
  • zapalenie gardła,
  • zapalenie krtani. 

 

Czy przeziębienie w ciąży jest groźne?

Łagodne przeziębienie nie stanowi żadnego zagrożenia dla rozwijającego się dziecka w łonie matki. Jeżeli jednak podwyższona temperatura ciała (powyżej 38 stopni Celsjusza), utrzymuje się przez kilka dni, może wywoływać wady rozwojowe, poród przedwczesny, a nawet poronienie. Dlatego, aby do tego nie dopuścić, należy skontaktować się z lekarzem, który dobierze bezpieczne leki zarówno dla matki, jak i płodu.

W jaki sposób zapobiegać infekcjom?

Gdy spada temperatura na zewnątrz, warto jest przestrzegać kilka podstawowych zasad higieny, takich jak częste mycie rąk wodą z mydłem, niedotykanie rąk, nosa i ust, a także zachowywanie możliwie dużego dystansu od osób już chorych.

Jeżeli jednak dojdzie do infekcji, można ratować się domowymi sposobami, które pomogą złagodzić objawy, np. rozgnieciony czosnek, woda z miodem i cytryną czy wdychanie pary wodnej. 


 Jeżeli Twoje dziecko wydaje się być przeziębione od dłuższego czasu, sprawdź, czy nie jest alergikiem!