Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Ta nowoczesna metoda pracy fizjoterapeutycznej zyskuje coraz większą popularność. Mowa tutaj o metodzie Sonofeedback, która pomaga uczyć pacjentów ćwiczenia i aktywizacji określonych partii mięśni. Dowiedz się, jak działa Sonofeedback oraz kiedy się go stosuje.

Na czym polega Sonofeedback?

Aparat USG nie do końca kojarzy nam się z fizjoterapią, a bardziej z wszelkiego rodzaju diagnostyką. Jest w tym trochę racji, jednak nowoczesne technologie pozwalają na wykorzystanie aparatury USG również do pracy z pacjentem i wskazywania mu poprawnej metody ruchu czy wykonywania ćwiczeń. Sonofeedback, bo o tej metodzie mowa, pozwala fizjoterapeucie na pracę z pacjentem w czasie rzeczywistym. Ta nowoczesna praktyka znacznie przyspiesza proces powrotu do zdrowia poprzez lepsze wyjaśnienie działania określonych partii mięśni.

Jak wykorzystać USG w fizjoterapii?

Praca z aparaturą USG pozwala lepiej wyjaśnić pacjentowi metodę działania określonych mięśni. Podczas ucisku matrycą USG na mięsień fizjoterapeuta może znacznie szybciej i skuteczniej nauczyć pacjenta aktywizacji konkretnego mięśnia, wyłącznie jego części lub większej grupy mięśni. USG pomaga zdefiniować konkretną strukturę, a następnie wskazać ruchy, które pomagają w wyizolowaniu pracy mięśni niezbędnych i właściwych danej funkcji. Metoda ta ceniona jest nie tylko za swoją innowacyjność, ale również zdecydowanie lepsze efekty terapeutyczne. Sonofeedback pozwala obserwować dokładną pracę mięśnia i dobrać najlepsze metody terapeutyczne dopasowane do konkretnej potrzeby.

Kiedy stosować Sonofeedback?

Sonofeedback polecany jest dla wszystkich pacjentów, którzy zmagają się z problemami natury mięśniowej w celu wzbogacenia i ukierunkowania procesów rehabilitacji i fizjoterapii. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie:

  • występują problemy z okolicami odcinka lędźwiowego kręgosłupa, 

  • w przypadku różnego rodzaju urazów górnych i dolnych kończyn, a także obręczy barkowej czy okolic miednicy.