Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Fala uderzeniowa jest falą akustyczną, rozumianą jako falę gwałtownego wzrostu ciśnienia. Fala kierowana jest w obszary, które są przyczyną bólu. Terapia pozwala przyspieszyć proces zdrowienia poprzez pobudzenie cyrkulacji krwi i stymulację metabolizmu. Ponadto wpływa również na rozpuszczanie fibroblastów, większą produkcję kolagenu oraz zmniejszenie napięcia mięśni. Kiedy może być stosowana?

Fala uderzeniowa w fizjoterapii

Zabiegi falą uderzeniową polegają na zastosowaniu urządzenia, które emituje fale. Dobierane są odpowiednie parametry po wcześniejszym przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, analizie wyników badań i określeniu tkliwości. 

Coraz częściej fala uderzeniowa stosowana jest w fizjoterapii. Zaletą tego jest krótki czas leczenia przy bardzo szybkich rezultatach. Falę uderzeniową stosuje się takich przypadkach jak:

  • zapalenie powięzi podeszwy,
  • ostroga piętowa,
  • ból ścięgna Achillesa,
  • łokieć tenisisty,
  • wapniejące zapalenie ścięgien stawu barkowego,
  • kolano skoczka.

Zapalenie powięzi podeszwy

Zapalenie powięzi podeszwowej jest schorzeniem najczęściej występującym wśród osób uprawiających sport. Jednak mogą z nim borykać się z nim często kobiety w średnim wieku prowadzące siedzący lub stojący tryb życia. Powięź podeszwowa jest rozcięgnem podeszwowym stopy. Funkcją jest utrzymanie łuku podłużnego oraz amortyzacja stopy podczas ruchu. Przyczyną zapalenia są przeciążenia powięzi, np. bieganie w złym obuwiu na twardym podłożu, długotrwałe stanie, wady stóp lub otyłość.

Ostroga piętowa

Ostroga piętowa to w części skostniały, a w części wapniejący przyczep ścięgna do kości. Stan zapalny pojawia się u osób z ostrogą piętową. Ostroga może być dolna i górna. Górna znajduje się na przyczepie dystalnym ścięgna Achillesa. Falą uderzeniową leczy się zarówno dolną jak i górną ostrogę.

Ścięgno Achillesa

Ścięgno to jest dużym zespołem włókien tylnej części kostki. Łączy mięsień łydki z piętą i jest odpowiedzialny za ruch stopy w górę i w dół. Ścięgno Achillesa może zostać zerwane, do którego dochodzi najczęściej podczas nadmiernego rozciągnięcia z jednoczesnym napięciem mięśnia brzuchatego łydki.

Łokieć tenisisty

Jest to entezopatia mięśni prostowników nadgarstka — wszelkie zmiany przeciążeniowe przyczepów ścięgien do kości. Zmiany pojawiają się w wyniku nakładających się na siebie mikrourazów. Przyczyną zazwyczaj jest wykonywanie przez dłuższy czas specyficznych ruchów przedramienia oraz nadgarstka.

Wapniejące zapalenie ścięgien stawu barkowego

Jest to choroba, w której sól wapnia odkłada się w obrębie ścięgien stawu. Przyczyna może być przewlekły proces zapalny. W tym przypadku ważne jest leczenie zachowawcze, które wykonuje się właśnie za pomocą terapii fali uderzeniowej. 

Kolano skoczka

Kontuzja, która objawia się bólem przedniej okolicy kolana w miejscu przyczepu więzadła rzepki do rzepki. Więzadło pozwala prostować kolano, biegać, skakać i wykonywać wiele innych czynności. Kolano skoczka jest zapaleniem więzadła, którego przyczyną zazwyczaj jest uraz podczas uprawiania sportu.

Terapia falą uderzeniową jest skuteczna w rehabilitacji innych schorzeń, a m.in. terapii punktów spustowych, zapaleniu nadłykcia, braku zrostu kostnego, przewlekłych entezopatii, zespołu przeciążenia mięśni piszczelowych, zespołu bólowego mięśniowo — powięziowego, terapii stawów żuchwowo — skroniowych, a także skostnienia pozastawowego.

Fala uderzeniowa w dermatologii

Fala uderzeniowa może być również stosowana na wybrane obszary ciała w celu poprawy jego wyglądu. Oprócz niwelowania bólu w medycynie fala akustyczna emitowana z wysoką częstotliwością stymuluje mikrokrążenie w obrębie tkanki łącznej. Prowadzi do aktywacji procesów metabolicznych i pobudzenia tkanki. W dermatologii stosowana jest w:

  1. Redukcji cellulitu — tak zwana skórka pomarańczowa, która pojawia się na pośladkach, biodrach, udach i ramionach. Złogi tłuszczowe i limfatyczne deformują tkankę łączną, a na skórze powstają wgłębienia. Zabiegi falą uderzeniową pozwalają zredukować cellulit przez stymulację tkanki mechanicznie, poprawę mikrokrążenia oraz wygładzenie skóry.
  2. Modelowaniu sylwetki — tłuszcz gromadzi się w określonych obszarach ciała. W celu usunięcia mniejszych i średnich zapasów tłuszczu zastosować można terapię fali uderzeniowej. Pozwala zredukować podskórną warstwę tłuszczu, a także zmniejszyć obwód ciała.
  3. Ujędrnianiu skóry — rozpad włókien kolagenowych i elastyny sprawiają, że skóra traci swoją sprężystość. Wiotka skóra jest powodem nieprawidłowego odżywiania lub źle dobranych diet. Wówczas pośladki, ramiona, brzuch lub uda mogą wydawać się miękkie. Fala uderzeniowa umożliwia zwiększenie elastyczności, jędrności skóry i poprawia mikrokrążenie.
  4. Usuwaniu zmarszczek — skóra wraz z wiekiem się starzeje. Tkanka łączna przechowuje mniej wilgoci i skóra traci elastyczność. Powstają wówczas zmarszczki nosowo-policzkowe, na czole, opadające policzki, wokół nosa, oczu oraz ust. Zastosowanie fali uderzeniowej zmniejsza głębokość i szerokość zmarszczek, redukuje rozmiar porów i poprawia strukturę skóry. 

Fala uderzeniowa w urologii

W urologii fala uderzeniowa pozytywnie wpływa na miejscową neowaskularyzację, a więc zatrzymanie stanu zapalnego. Zabieg przyspiesza wzrost i regenerowanie się tkanek. Badania wskazują, że terapia falą uderzeniową jest skuteczna w walce ze schorzeniami takimi jak: przewlekły zespół bólowy miednicy oraz zaburzenia erekcji pochodzenia naczyniowego.

Jakie są zalety fali uderzeniowej stosowanej w urologii? Wysoka skuteczność, brak skutków ubocznych, nieinwazyjny charakter leczenia, brak konieczności znieczulenia, krótkie sesje leczenia, a także długotrwałe efekty.