Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Od maja trawa oraz wszystkie inne rośliny najsilniej uczulają i dają się we znaki alergikom. Testy alergiczne to badania, które wykonywane są u osób, które borykają się z objawami alergii, jednak nie wiedzą, na co dokładnie mają uczulenie. Testy pozwalają wykryć alergen i wyeliminować go bądź wdrożyć odpowiednie metody załagodzenia alergii. Sprawdź, jakie są rodzaje alergenów i testów alergicznych. 

Rodzaje testów alergicznych

Wyróżnia się cztery rodzaje testów alergicznych:

  • testy skórne – najczęściej wykorzystywana metoda diagnozowania alergii,
  • testy naskórkowe płatkowe – stosuje się je w diagnostyce alergii skórnych,
  • testy z krwi – pozwalają na określenie swoistych przeciwciał IgE we krwi,
  • prowokacje – mają na celu sprawdzić reakcję organizmu na konkretny alergen.

Panele, w jakich wykonuje się testy alergiczne

Z reguły testy alergiczne z krwi przeprowadza się poprzez analizę immunoenzymatyczną w panelach po 20-30 alergenów. Są trzy rodzaje paneli:

  • panele pokarmowe – w ramach niego analizowanych jest 21 najczęściej występujących alergenów pokarmowych, takich jak produkty zbożowe, warzywa i owoce, nabiał, orzechy i wiele innych,

  • panele wziewne – analizuje się 21 najczęściej występujących alergenów wziewnych, między innymi pyłki roślin, alergeny sierści zwierząt, roztocza kurzu,
     
  • panele pediatryczne – 28 najczęściej pojawiających się alergenów u dzieci: pyłki, roztocza, sierść itp.

Testy alergiczne skórne

Polegają na naniesieniu na skórę kilku kropel alergenu. Następnie wykonuje się nakłucie w tym miejscu. Jeżeli po 15-20 minutach w miejscu ukłucia pojawi się obrzęk i zaczerwienienie, oznacza to, że alergen wyzwolił reakcję uczuleniową. 

Testy alergiczne z krwi – jak się do nich przygotować?

Testy alergiczne z krwi pozwalają oznaczyć przeciwciała dla głównych alergenów pleśniowych, pyłkowych, zwierzęcych oraz roztoczowych. Z reguły są one wykonywane u osób z bardzo silną alergią, wymagającego przyjmowania leków antyhistaminowych. 

Jak się przygotować do badania?

1. 2 tygodnie przed badaniem nie należy wystawiać skóry na promieniowanie słoneczne,

2. 7-14 dni przed testami trzeba odstawić leki przeciwalergiczne (Ranigast, Calcium, witaminy, sterydy, a także  leki przeciwdepresyjne, które mogą doprowadzić do sfałszowania wyników,

3. 7 dni przed badaniem nie smarować skóry przedramion maściami i kremami zawierającymi sterydy.

Testy alergiczne w centrum medycznym Fontesmed

W naszym centrum medycznym możesz skorzystać z pomocy doświadczonego alergologa, który diagnozuje alergię z wykorzystaniem testów alergicznych oraz prowadzi immunoterapię swoistą (odczulanie) dla osób z już zdiagnozowaną alergią.