Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Zwyrodnienie kręgosłupa to stopniowa degradacja struktury i funkcji kręgosłupa wraz z upływem czasu. Może być spowodowane procesem starzenia, ale również może być wynikiem guzów, infekcji lub zapalenia stawów.

 

Jaką postać ma zwyrodnienie kręgosłupa?

Zjawisko to może dotyczyć praktycznie każdej struktury kręgosłupa, takiej jak na przykład krążki międzykręgowe. Wraz z upływem czasu, krążki te tracą swoją zdolność do amortyzacji i mogą ulec uszkodzeniom, które prowadzą do wycieku ich galaretowatej substancji, czyli jądra miażdżystego. W takiej sytuacji diagnozujemy dyskopatię. Może również wystąpić lekkie zapadnięcie się dysku i jego wyschnięcie, co jest określane jako choroba zwyrodnieniowa dysku.

Jak jeszcze może się objawiać zwyrodnienie kręgosłupa?

W miarę postępującego zużycia chrząstki stawowej, kręgi lub wyrostki kostne na tylnym łuku kręgowym mogą ocierać się o siebie. To prowadzi do powstania ostrogi kostnej, która może ograniczać zakres ruchu stawów, powodować sztywność, ból oraz uciskać korzenie nerwowe i rdzeń kręgowy. Zwyrodnienie kręgosłupa wpływa również na wiązadła, które mogą się zagęszczać, powodując sztywność i ból lub uciskając korzenie nerwowe oraz rdzeń kręgowy.

Jak leczyć zwyrodnienie kręgosłupa?

Leczenie niechirurgiczne zazwyczaj jest niewystarczające. Metody te mogą obejmować fizjoterapię, która skupia się na wzmacnianiu mięśni pleców lub szyi oraz poprawie elastyczności i zakresu ruchu. Istotne jest również przekazanie pacjentowi wiedzy na temat prawidłowej mechaniki ciała, aby zmniejszyć ryzyko nasilenia bólu lub uszkodzenia dysku. Dodatkowo pacjent powinien kontrolować swoją wagę, co przyczynia się do odciążenia kręgosłupa.

Jak zapobiec zwyrodnieniu kręgosłupa? 

Ważne jest dbanie o prawidłową dietę i aktywność fizyczną. Istotne jest również unikanie papierosów, gdyż zwężają one naczynia krwionośne i ograniczają dotlenienie kręgosłupa. Często zwyrodnienie kręgosłupa nie powoduje żadnych objawów. Jednak gdy odczuwamy ból pleców, który ogranicza nas w wykonywaniu codziennych czynności, jest to sygnał, że powinniśmy udać się do lekarza specjalisty.