Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Angiologia jest młodą dziedziną medycyny wewnętrznej. Jest wąską i rzadką specjalizacją. Angiolog jest lekarzem zajmującym się profilaktyką, leczeniem oraz diagnozowaniem chorób naczyń krwionośnych i limfatycznych. Na przewlekłą niewydolność żylną choruje około 40% społeczeństwa w Polsce.

Kim jest angiolog?

Angiolog jest lekarzem, który specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób żył, tętnic oraz naczyń limfatycznych. Angiologia występuje na pograniczy kilku specjalizacji, dlatego angiolodzy często współpracują z chirurgiem naczyniowym, flebologiem, diabetologiem czy immunologiem. Zależy to od rodzaju naczyń, które zostały objęte chorobą.

Angiolog dzięki swojej wiedzy może prawidłowo kierować całym procesem leczenia lub skierować do innego specjalisty, aby rozszerzyć diagnostykę.

Kiedy należy udać się na wizytę do angiologa?

W przypadku tych kilku objawów należy skonsultować się ze specjalistą:

  • opuchnięte nogi i kostki
  • pajączki na skórze
  • żylaki
  • skurcze nóg
  • uczucie ciężkości nóg,
  • mrowienie kończyn,
  • brak czucia w kończynach.

Zazwyczaj właśnie te symptomy świadczą o problemach z krążeniem, a szczególnie jeśli dochodzi do zaburzeń tkankowych. Ten typ zmian można rozpoznać po pojawieniu się na skórze brązowych lub sinych przebarwień. Wskazywać to może także na zapalenie lub pękanie żylaków. Angiolog pomaga także z bólem w okolicach mostka, przedłużającym się kaszlem lub powtarzającymi dusznościami. Są to typowe objawy dla zatoru tętnicy płucnej.

Choroby diagnozowane przez angiologa

Angiologia obejmuje profilaktykę takich chorób jak: pajączki i żylaki, miażdżyca, choroby zapalne układu krążenia, zatorowość płucna, niedrożności tętnic, nowotwory układu naczyniowego, zespół stopy cukrzycowej, tętniaki, niedokrwienie kończyn, ostre choroby żył, zespół Raynauda.

Wizyta u angiologa - jak wygląda?

Pierwszym etapem jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z chorym. Należy również dostarczyć dotychczasowe wyniki badań. Problemy z naczyniami w początkowej fazie, zaleca się leczyć zachowawczo oraz farmakologicznie. Leczenie zazwyczaj polega na zmianie trybu życia na mniej intensywne. Zaleca się także systematyczną aktywność fizyczną, która angażować będzie mięśnie kończyn. Ważna staje się zbilansowana dieta oraz noszenie odpowiedniego obuwia.


W Centrum Medycznym Fontesmed możesz skorzystać z konsultacji angiologicznej.