Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Choroba afektywna sezonowa (ChAS) to nawracająca depresja pojawiająca się cyklicznie w okresie jesienno-zimowym oraz podczas przesilenia wiosennego. Zazwyczaj ustępuje ona wraz z nadejściem wczesnego lata. Zmęczenie, spadek nastroju czy problemy z koncentracją to tylko niektóre objawy. Kto jest narażony na tę chorobę i jak należy ją leczyć? Zapraszamy do lektury naszego artykułu na temat zaburzeń nastroju. 

Czym jest choroba afektywna sezonowa?

ChAS to cykliczne zaburzenie, które u większości pacjentów pojawia się w okresie jesienno-zimowym. U niektórych jednak depresja sezonowa zaczyna się wiosną bądź wczesnym latem.

Do najbardziej typowych objawów należy:

  • brak energii,
  • spadek motywacji do działania, 
  • stałe uczucie rozdrażnienia, lęku lub smutku,
  • obniżenie popędu seksualnego.

Nie każdy z tych objawów będzie już wskazywał na chorobę. Aby tak się stało, powyższe symptomy muszą utrzymywać się co najmniej przez dwa tygodnie, znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie i powracać o tej samej porze przynajmniej od trzech lat z rzędu. 

Przyczyną choroby jest niedobór światła słonecznego oraz zmiana rytmu zegara biologicznego. Wskutek tego dochodzi do wydzielania mniejszej ilości melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za regulację snu oraz nastroju. Uważa się również, że występowanie zaburzenia jest uwarunkowane po części genetycznie i wynika z większej wrażliwości na niedobór światła.

Osoby najczęściej narażone na ChAS

Zwykle na tę chorobę zapadają młode kobiety w przedziale 20-30 lat w takich szerokościach geograficznych, gdzie obserwuje się niedobór światła słonecznego i skrócenie dnia. ChAS dotyka najczęściej osoby, które przez większą część czasu przebywają w zamkniętych pomieszczeniach. 

Metody leczenia choroby afektywnej sezonowej

Należy podjąć się leczenia ChAS wtedy, gdy objawy się nasilają i powodują zaniedbywanie codziennych obowiązków. Koniecznym wskazaniem do zasięgnięcia pomocy u psychiatry jest pojawienie się myśli samobójczych bądź dręczące zaburzenia snu.

Najskuteczniejszą formą leczenia jest fototerapia. Składa się ona z codziennego naświetlania lampami o wysokim natężeniu światła. Sesja trwa od 30 minut do godziny. Niekiedy stosuje się także leki przeciwdepresyjne oraz psychoterapię, która pomaga poradzić sobie z chorobą i zapobiega jej nawrotom. 


Zaobserwowałeś u siebie objawy depresji sezonowej? Skorzystaj z pomocy psychiatry