(52) 340-01-92 | ul. M. Skłodowskiej-Curie 26, Bydgoszcz | poniedziałek - piątek 8:00 - 19:00

Na czym polega badanie USG i jakie są rodzaje?
Badanie ultrasonografii (USG) to podstawowe badanie obrazowe, które pozwala na diagnozę wielu zmian chorobowych w ciele pacjenta. Wykrywa ono między innymi wszelkie guzy, torbiele, czy zmiany nowotworowe. USG to także jedno z najważniejszych badań służących do sprawdzania rozwoju płodu w brzuchu matki. Jakie są rodzaje USG oraz wskazania do ich zastosowania? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.
Na czym polega badanie USG?
Badanie USG wykonywane jest za pomocą sondy przykładanej do ciała pacjenta bądź wprowadzanej transwaginalnie lub transrektalnie. Fale ultradźwiękowe wytwarzane we wnętrzu sondy, a odbiornik echa akustycznego odbija się o narządy, dzięki czemu uzyskujemy komputerowy obraz tego echa. Lekarz może w dowolnym momencie zatrzymać obraz, wykonać pomiary i wydrukować zdjęcie.
USG jest badaniem nieinwazyjnym i zupełnie nieszkodliwym, dlatego może być bez obaw wielokrotnie powtarzane w razie potrzeby, w przeciwieństwie do tomografii komputerowej czy rentgena.
Rodzaje USG
Do najczęściej wykonywanych badań USG należy:
- USG jamy brzusznej
- USG tkanek miękkich (USG piersi, USG tarczycy)
- USG dróg moczowych
- USG ginekologiczne (transwaginalne)
- USG układu kostno-szkieletowego (ortopedyczne)
- USG naczyń krwionośnych przy użyciu USG metodą Dopplera
- USG oka,
- USG płuc,
- USG przezciemiączkowe (wykonywane u noworodków oraz niemowląt),
- USG przezodbytnicze (transrektalne),
- USG serca (echo serca),
- USG stawów (barkowych, biodrowych, łokciowych, skokowych),
- USG ślinianek,
- USG węzłów chłonnych.
USG narządu ruchu w Fontesmed Bydgoszcz
USG narządu ruchu polega na wykorzystaniu ultradźwięków do tworzenia obrazów struktur anatomicznych, takich jak mięśnie, ścięgna, stawy i więzadła, a także do oceny ich funkcjonowania. Badanie pozwala na ocenę zmian pourazowych i zapalnych w mięśniach i więzadłach. Jego zaletą jest możliwość wykrycia ciał obcych, które nie są widoczne na zdjęciach rentgenowskich. Badanie ultrasonograficzne jest bezpieczniejsze niż rentgen czy tomografia komputerowa, ponieważ nie wiąże się z narażeniem na promieniowanie jonizujące.