Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Fala uderzeniowa, znana również jako terapia uderzeniowa, jest stosowana w medycynie fizykalnej i rehabilitacji do leczenia różnych schorzeń. Wykorzystuje impulsy akustyczne o wysokiej energii, które są skoncentrowane na danej części ciała. Fala uderzeniowa składa się z serii impulsów o dużej energii, które są skupione w punkcie docelowym.

Fala uderzeniowa, znana również jako terapia uderzeniowa, jest stosowana w medycynie fizykalnej i rehabilitacji do leczenia różnych schorzeń. Wykorzystuje impulsy akustyczne o wysokiej energii, które są skoncentrowane na danej części ciała. Fala uderzeniowa składa się z serii impulsów o dużej energii, które są skupione w punkcie docelowym.

Zastosowania fali uderzeniowej

Schorzenia mięśniowo-szkieletowe

Terapia uderzeniowa jest stosowana w leczeniu różnego rodzaju schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, takich jak: zapalenie ścięgien, zapalenie okostnej, zapalenie stawów, zespół cieśni nadgarstka, bóle pleców, rwa kulszowa i zespoły bólowe mięśniowo-powięziowe. Pomaga w zmniejszaniu bólu, poprawie funkcji stawów, rozluźnieniu tkanki mięśniowej oraz stymulacji procesów regeneracyjnych.

Terapia pourazowa

Terapia uderzeniowa może być wykorzystywana w leczeniu urazów pourazowych, takich jak: skręcenia, zwichnięcia, siniaki czy złamania. Pomaga w łagodzeniu bólu, redukcji stanu zapalnego, stymulacji procesu gojenia się tkanek oraz przywracaniu funkcji ruchowych.

Terapia dermatologiczna

Terapia jest również stosowana w dermatologii w celu poprawy wyglądu skóry. Wykorzystuje się ją w przypadku: cellulitu, blizn, rozstępów czy nierówności skóry. Terapia ta może pomagać w stymulacji produkcji kolagenu, zwiększaniu elastyczności skóry oraz poprawie ogólnego wyglądu.

Urologia

Terapia uderzeniowa znajduje również zastosowanie w leczeniu niektórych schorzeń urologicznych, a m.in.: kamica nerkowa czy choroba Peyroniego (skrzywienie prącia). W przypadku kamicy nerkowej fala uderzeniowa może pomagać w rozbijaniu kamieni na mniejsze fragmenty, ułatwiając ich naturalne wydalanie z organizmu. Natomiast w leczeniu choroby Peyroniego fala uderzeniowa może pomóc w złagodzeniu blizn i poprawie krążenia krwi w tkance prącia.

Terapia sportowa

Terapia uderzeniowa jest popularna wśród sportowców i osób aktywnych fizycznie. Może być stosowana w leczeniu przewlekłych urazów sportowych, np. zapalenia ścięgien, naciągnięć mięśni czy stanów zapalnych stawów. Pomaga w redukcji bólu, przywracaniu funkcji ruchowych oraz wspomaga proces regeneracji tkanek.

 

Wskazania do terapii falą uderzeniową

 

Terapia fali uderzeniowej może być zalecana w przypadku przewlekłych, nieuleczalnych lub trudnych do leczenia schorzeń, które powodują ból i ograniczenia funkcjonalne. Przed przystąpieniem do terapii należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby ocenić indywidualne wskazania i dostosować terapię do potrzeb pacjenta.

 

Terapia fali uderzeniowej - działanie

 

Podczas terapii falą uderzeniową na określony obszar ciała pacjenta skierowana jest seria impulsów akustycznych. Impulsy są generowane za pomocą specjalistycznego urządzenia, które emituje fale uderzeniowe. Terapia jest zwykle przeprowadzana przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę.

 

Terapia fali uderzeniowej może działać na wiele sposobów:

  • Redukcja bólu poprzez blokowanie przewodzenia sygnałów bólowych.
  • Poprawa przepływu krwi i stymulacja procesów regeneracyjnych.
  • Rozluźnienie tkanek miękkich.
  • Zmniejszenie stanu zapalnego.

 

Cena terapii fali uderzeniowej

 

Ceny terapii falą uderzeniową mogą się różnić w zależności od lokalizacji, doświadczenia terapeuty oraz liczby sesji terapeutycznych. Ogólnie rzecz biorąc, koszty mogą wahać się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za jedną sesję. W niektórych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie serii sesji terapeutycznych, co może wpływać na całkowitą cenę terapii.

 

Twój fizjoterapeuta w Bydgoszczy - umów wizytę