Lekarz laryngolog jest też zazwyczaj foniatrą oraz audiologiem. Wynika to z faktu, że są to specjalizacje należące do otolaryngologii, która koncentruje się na zaburzeniach i problemach zdrowotnych związanych z głosem, słuchem, mową oraz językiem. Konsultację foniatryczną zazwyczaj zaleca lekarz pierwszego kontaktu bądź laryngolog, który chce rozszerzyć zakres badań dotyczących struktury i działania krtani. Jak wygląda wizyta u tych specjalistów i jakie choroby leczą?
Do laryngologa należy zgłosić się w razie wystąpienia takich objawów, jak:
Oprócz diagnozowania i leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych, uszu i innych narządów zmysłów (z wyłączeniem wzroku), laryngolog zajmuje się również przeprowadzaniem operacji chirurgicznych, między innymi leczenie gruczołów ślinowych, języka, zatok przynosowych, krtani, migdałków oraz uszu. Specjalizuje się również w chirurgii rekonstrukcyjnej twarzoczaszki, w tym szczękowej, a także wykonuje endoskopowe zabiegi przełyku i dolnych dróg oddechowych.
Audiolog foniatra zajmuje się chorobami narządów słuchu i głosu, między innymi gardła, krtani, uszu. Zazwyczaj zgłaszają się do niego osoby, które na co dzień pracują głosem:
Natomiast do objawów, które powinny skłonić nas do konsultacji z lekarzem, należy:
Wizyta u laryngologa czy audiologa foniatry nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania. Należy jedynie zabrać swoją dotychczas zgromadzoną dokumentację medyczną. Specjalista w trakcie wywiadu lekarskiego zapyta pacjenta o szczegóły związane z jego dolegliwościami.