Ultradźwięki jedna z nowoczesnych form rehabilitacji i leczenia różnych schorzeń. Terapia ta polega na wykorzystaniu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości, które wnikają do głębszych tkanek organizmu. Fale ultradźwiękowe działają przeciwbólowo, przyspieszają gojenie się ran i stanów zapalnych, a także wspomagają regenerację mięśni i stawów. Dowiedz się, jakie dolegliwości można leczyć za pomocą ultradźwięków, jak przebiega terapia oraz komu jest ona szczególnie polecana.
Sonoterapia to inaczej terapia z zastosowaniem ultradźwięków. Są to fale dźwiękowe o częstotliwości od 1 do 3 MHz, które nie są słyszalne dla człowieka. W fizykoterapii ultradźwięki są stosowane w celu:
Wśród wskazań do zastosowania sonoterapii należy wymienić:
Przeciwskazaniami do stosowania sonoterapii są nowotwory, zaburzenie krzepnięcia krwi, rozrusznik serca, aktywne infekcje lub krwawienia. Przed rozpoczęciem zabiegów należy konsultować się z lekarzem prowadzącym lub fizjoterapeutą, który precyzyjnie dobierze intensywność i częstotliwość fal, zwiększając efektywność terapii.
Zabieg z użyciem ultradźwięków rozpoczyna się od nałożenia żelu, który umożliwia lepszy przepływ fal ultradźwiękowych. Następnie fizjoterapeuta przesuwa głowicę aparatu po powierzchni skóry. Czas zabiegu trwa od 5 do 10 minut w zależności od rodzaju i rozległości urazu.
W dniu zabiegu warto ubrać się w wygodne ubrania, które pozwalają na swobodny dostęp do leczonego obszaru. Skóra w miejscu zabiegu powinna być czysta i niepokryta żadnymi kremami ani balsamami.